Máte skvělý nápad, se kterým hodláte prorazit na trhy? Nebo už vás nebaví nosit status zaměstnance a chcete začít podnikat? Jaké podmínky, povinnosti, výhody a nevýhody přináší podnikání jako fyzická nebo právnická osoba?
Dříve než se budete rozhodovat pro typ vašeho podnikání, je třeba si uvědomit několik věcí. Mít svůj vlastní byznys je sen snad každého z nás. Ne každá činnost vyžaduje vysoký základní kapitál nebo zkušenosti. V dnešní době může podnikat takřka každý. Ale myslete na to, že investovat do podnikání nebudete jen peníze, ale také svůj čas a úsilí.
Ale teď k jádru věci, podnikání je opravdu skvělá věc. Jste páni svého času a děláte něco, co vás baví, naplňuje a ve své práci vidíte smysl. Nejste závislý na platu, který je vám nabízen a vaše šikovnost a průbojnost může směřovat až na vrchol.
OSVČ nebo SRO?
Když máte dobrý nápad na to, v čem podnikat nemáte zdaleka vyhráno. Čeká vás rozhodnutí o tom, zda podnikat jako fyzická osoba (OSVČ) nebo právnická osoba (např. s.r.o., a.s.). Ptáte se jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou? S oběma typy podnikání se váže hned několik výhod i nevýhod:
V následující části článku budou jednotlivé typy podnikání rozebrány podrobněji.
Podnikání jako OSVČ (fyzická osoba)
Když přijdete na živnostenský úřad a řeknete, že chcete založit živnost, položí vám spoustu dalších otázek. Jaký druh živnosti? V jakém oboru?
Druhy živností
- živnost ohlašovací volná
- živnost ohlašovací řemeslná
- živnost ohlašovací vázaná
- živnost koncesovaná
Volná ohlašovací živnost
Volná ohlašovací živnost představuje nejjednodušší formu podnikání. Jediné co musíte pro získání této žádosti prokázat je plná svéprávnost (u nezletilých svolení soudu se souhlasem zákonného zástupce) a trestní bezúhonnost (tu si úřad ověřuje samostatně).
Řemeslná ohlašovací živnost
U řemeslné živnosti je kromě výše uvedených podmínek také dána podmínka odborné způsobilosti. Tu lze prokázat dokladem o:
- řádném ukončení středního vzdělávání s výučním listem nebo maturitou v daném oboru,
- řádné ukončení vyššího odborného nebo vysokoškolského vzdělání v příslušném oboru,
- uznání odborné kvalifikace vydaným uznávacím orgánem,
- získání všech profesních kvalifikací dle Národní soustavě kvalifikací
- absolvování rekvalifikačního kurzu a dokladem o jednoroční praxi v oboru,
- šestileté praxi v oboru
V případě, že vám vzdělání nebo praxe v oboru chybí, nevadí i tak můžete začít podnikat ve vysněném oboru. Stačí si pro vaši živnost najít odborného garanta, který dané podmínky splňuje a stane se ručitelem za vaše podnikání. Řemeslné živnosti jsou zpravidla spojovány s manuálním povoláním, jako je například pekařství, kadeřnictví, zednictví, tesařství apod.
Vázaná ohlašovací živnost
Existují ale také vázané živnosti, které mají v podstatě stejné podmínky pro získání jako řemeslné, týkají se však jiné oblasti. Do vázaných živností můžeme řadit například optiku nebo účetní a daňové poradenství. Zde si můžete prostudovat podmínky pro získání vázané živnosti.
Koncesovaná živnost
Tyto živnosti jsou pod drobnohledem státu. Pro jejich získání je třeba splnit mnohem striktnější podmínky. Podmínky pro získání jsou u každého koncesovaného oboru jiné. Proto byste si měli před začátkem pozorně nastudovat § 27 přílohou 3 zákonu o živnostenském podnikání. Případně najdete podmínky pro získání zde.
Vedlejší nebo hlavní podnikatelská činnost?
Vedlejší živnost je dobré založit v případě, že jste:
- zaměstnancem na HPP a pobíráte alespoň minimální mzdu
- důchodce (plný nebo částečný invalidní)
- rodič a pobíráte rodičovský či mateřský příspěvek
- osoba ve vojenské a civilní službě
- student do 26 let
- pečujete o dítě do 10 let, které je závislé na péči jiné osoby
- pečujete o blízkou osobu závislé na péči ve II až IV.
Pokud je váš roční zisk menší než 85 059 Kč a splňujete jednu z výše uvedených podmínek, nemáte povinnost platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění platit nemusíte, platí jej za vás stát.
Postup získání živnostenského oprávnění
Na závěr si to tedy shrneme. Jakmile jste rozhodnuti, kterou živnost si založit, rozhodněte se také o místě podnikání a dnem začátku podnikání. Dále se musíte přihlásit na živnostenský úřad - nemusíte tam vždy chodit, lze ho vyřídit i s použitím online podání na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Poté záleží na živnostenském úřadě, zda vás pošlou na Správu sociálního zabezpečení a Zdravotní pojišťovnu či ne. Některé živnostenské úřady to vyřídí za vás a oznámení pošlou přes počítač.
Živnostenský úřad vám poté přidělí identifikační číslo (IČO) a zapíše do živnostenského rejstříku. Vy posléze obdržíte výpis z živnostenského rejstříku. Při zakládání živnosti nezapomeňte na placení sociálního a zdravotního pojištění. Na sociální pojištění je nutno platit zálohy, o kterých vás Správa sociálního zabezpečení bude informovat.
Podnikání jako právnická osoba - obchodní společnost
Právnická osoba je právní pojem užívaný pro označení “uměle vytvořené” osoby. Jde o subjekt s právní osobností vytvořený zákonem. Z toho důvodu má právnická osoba, stejně jako fyzická (člověk) práva a povinnosti. Tyto právnické osoby jsou navenek reprezentovány a zastoupeny fyzickými osobami (např. u s.r.o. je taková osoba jednatel).
Obchodní společnost je právnická osoba, která byla založena za účelem podnikání. Obchodní společnost může založit jak právnická, tak fyzická osoba. Zakládá se pomocí společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny. Vznik společnosti připadá na den zápisu do obchodního rejstříku.
Typy obchodních společností:
V praxi existuje hned několik druhů obchodních společností. Někdy se můžeme setkat i s pojmem typy právnických osob, či druhy firem:
Společnost s ručením omezeným (s.r.o.)
Alespoň jediná fyzická či právnická osoba je schopna založit s.r.o. Společníci ručí za závazky společně a nerozdílně do výše nesplněné vkladové povinnosti zapsané do obchodní společnosti.
Výše základního kapitálu s.r.o. pro každého společníka je 1 Kč (3 společníci - 3 Kč základní kapitál). Statutárním orgánem je jednatel nebo více jednatelů. Dalšími orgány jsou valná hromada a dozorčí rada.
Jestliže společenská smlouva nestanoví jinak, zisk se rozděluje dle výše vkladu mezi společníky. Při změně společenské smlouvy je nutná veřejná listina a souhlas všech společníků nebo rozhodnutí valné hromady.
Založení společnosti s.r.o. je s námi rychlý a bezstarostný proces. Pokud však nechcete zakládat novou s.r.o, můžete si u nás pořídit ready made s.r.o.! Je však nutné si uvědomit všechny výhody a nevýhody sro:
Výhody s.r.o.
- jakýkoliv název firmy
- dobrá prestiž
- možnost založení 1 či více osob
- základní kapitál 1 Kč
- ze zisku není nutné odvádět žádné odvody sociálního a zdravotního pojištění
- společníci ručí do výše nesplaceného vkladu
- při splacení vkladu ručí za závazky společnost
- jednatel neručí za závazky, pokud plní své povinnosti
- naprostá volnost pro výběr podnikatelské aktivity a záměru
- vhodná forma, pokud chcete předat firmu potomkům, začít podnikat v jiném oboru nebo firmu prodat
Nevýhody s.r.o.
- názorové neshody společníků
- administrativní náročnost
Jestliže to myslíte s podnikáním opravdu vážně, máte v plánu si vybudovat silnou značku, upevnit své postavení na trhu a přijmout zaměstnance, je evidentní, že s.r.o. je ta nejlepší volba. Jste odproštěni od ručení vlastním majetkem a nákladů na sociální a zdravotní pojištění. Navíc s.r.o. působí důvěryhodněji než pouhý živnostník a má mezi veřejností větší prestiž.
Akciová společnost (a.s.)
Pro akciovou společnost je charakteristický základní kapitál rozvržen do určitého počtu akcií. Hodnota všech akcií tvoří základní kapitál. Minimální výše základního kapitálu a.s. je 2 000 000 Kč.
Založit a.s. může jediná osoba či více osob, platí pro fyzické i právnické. Při zakládání se přijímají stanovy (náhrada zakladatelské smlouvy/listiny).
Hlavními orgány a.s. je valná hromada, představenstvo a dozorčí rada. Statutární orgán a.s. je představenstvo, které má 3 členy s funkčním obdobím na 1 rok (pokud není stanoveno jinak). V případě monistického systému je statutárním orgánem správní rada nebo statutární ředitel.
Jednotlivý akcionáři mají možnost účastnit se valné hromady. Přidanou hodnotou a.s. je vysoká prestiž oproti jiným formám podnikání.
Založení akciové společnosti je s námi hračka. Pokud však nechcete zakládat novou akciovou společnost, můžete si u nás během chvíle pořídit ready made akciovou společnost!
Osobní obchodní společnost
U obou typů osobních společností (o.s.) jsou pro vznik potřeba vždy minimálně 2 právní subjekty.
Mezi výhody osobní společnosti patří:
- celý zisk náleží vlastníkům (společníkům),
- nízké náklady na řízení (společníci ji mohou řídit sami),
- není povinnost zveřejňovat výsledek hospodaření,
- při spotřebě zisku nedochází ke dvojímu zdanění,
- společník může snadnou vystoupit.
Nevýhodami osobní společnosti může být:
- ručení celým osobním majetkem společníka nebo živnostníka,
- rovná práva společníků,
- omezené možnosti rozšířit jmění společnosti z vnějších zdrojů,
- citlivost na zrušení společnosti,
- díky osobní účasti účasti na vedení společnosti je na společníky kladen vysoký nárok na jejich odbornost, zkušenosti a dovednosti.
Kapitálová společnost
Tento typ společnosti může založit minimálně jedna osoba. Při zakládání je povinnost zakladatelů společenskou smlouvu vytvořit formou veřejné listiny.
Hlavní výhody kapitálové společnosti jsou:
- ručení do výše vkladu,
- odchod společníka neznamená zrušení společnosti,
- možnost mít ve vedení společnosti placené profesionály,
- snadná expanze formou navýšení vkladu, přistoupení dalších společníků nebo upisování akcií,
- vklady mohou být peněžité i nepeněžité a lze je splácet až 5 let,
- při rozhodování není třeba jednotný názor (jednomyslnost),
Naopak mezi nevýhody kapitálové společnosti řadíme:
- náročná administrace, striktní podmínky pro vznik (konání valné hromady atd.),
- vysoké náklady na vedení a řízení (mzdy zaměstnanců na těchto místech),
- společníci či akcionáři nejsou přímo zúčastněni na tvorbě zisku,
- povinnost zveřejňování údajů o hospodaření společnosti,
- při spotřebě (rozdělení) zisku dochází k dvojímu zdanění,
- obtížné vystoupení společníka
Veřejná obchodní společnost (v.o.s.)
Založit v.o.s. mohou minimálně 2 společníci, kteří ručí za veškeré závazky v.o.s. společně a nerozdílně celým svým majetkem. Společníkem může být fyzická nebo právnická osoba.
Práva a povinnosti se dle zákona o obchodních korporacích (ZOK) řídí společenskou smlouvou. Pokud není stanoveno jinak, podíly všech společníků jsou stejné. Zákon neukládá vkladovou povinnost ani minimální výši základního kapitálu.
Pokud společníci splňují podmínky dle § 46 ZOK, tj. obecné podmínky provozování živnosti, jsou také statutárním orgánem v.o.s. Při rozhodování je nutná jednomyslnost. Společník může do v.o.s. vstoupit nebo z ní vystoupit změnou společenské smlouvy.
Pro všechny společníky platí zákaz konkurence, tj. bez souhlasu ostatních společníků platí zákaz podnikání ve stejném oboru jako v oboru v.o.s. Pokud není stanoveno jinak, zisk a ztráta v.o.s. je rozdělena rovným dílem mezi společníky.
Komanditní společnost (k.s.)
Komanditní společnost v ČR může být založena alespoň 2 společníky. Komanditista ručí za závazky k.s. omezeně, tj. do výše nesplaceného vkladu či komanditní sumy. Komplementář ručí za závazky k.s. neomezeně, tj. celým svým majetkem.
Pro komandistu platí vkladová povinnost, nicméně minimální výše vkladu zákonem stanovena. Jejich podíly na k.s. se určují dle výše jejich vkladů.
Komplementáři, kteří splňují § 46 ZOK, jsou zároveň statutárním orgánem k.s. a platí pro ně zákaz konkurence. V případě, že se jedná o otázky, které nepřísluší statutárnímu orgánu, rozhodují všichni společníci, kde má každý společník jeden hlas.
Jestliže není stanoveno jinak, zisk se dělí mezi společnost a komplementáře na 2 poloviny. Zisk, který náleží společnosti se po zdanění dělí mezi komandisty. A komplementáři si polovinu zisku dělí rovným dílem.
V čem začít podnikat v době koronaviru?
Tak už víte, jak na založení vlastní firmy. Pojďme si dát ještě pár tipů na nejlepší nápady pro podnikání i v době pandemické situace.
Je jasné, že podnikat v oblastech omezených koronavirem, jako je např. cestovní ruch nebo pohostinství, není to pravé ořechové. Pojďme se společně zamyslet, v čem se vyplatí podnikat. Drtivá většina lidí je v téhle době doba a většinu svého volného času tráví na počítači. Homeoffice rodičů a online výuka dětí přidává na významu online světa.
Na to bychom se tedy měli soustředit! Dnešní doba je ideální pro spuštění e-shopu. V internetovém světě zůstaneme a můžeme pro podnikání využít domácí studium dětí. Oblíbené jsou totiž online vzdělávací kurzy, přednášky a aplikace.
Další oblastí, která se nám díky koronaviru otevírá, je zdraví, o které se všichni tolik bojíme. Proč teda nezkusit online zdravotní poradnu, lékaře na telefonu, zdravotnické potřeby nebo zdravé a léčivé doplňky stravy či vitaminy. A jestli jste milovníkem jídla, nebojte se přijít s nějakou eco bio dobrotou.
Nápadů na podnikání je opravdu spousta. Ale nezapomeňte na to hlavní - musí vás to bavit. Zvlášť u práce, ve které trávíme většinu svého času je důležité, abychom v ni viděli smysl a obohacovala nás. Proto zkuste přijít s něčím, čemu věříte, bude vás to naplňovat a ještě na tom vyděláte.