Aktuality
Změna zákona o dani z nemovitých věcí
Zákon č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí, jehož změny by měly platit pro zdaňovací období roku 2021, i když zákon nabude pozdější účinnosti, se mění v následujících bodech:
Finanční asistence
Zákon o obchodních korporacích definuje finanční asistenci jako poskytnutí zálohy, zápůjčky nebo úvěru obchodní korporací k získání podílů ve společnosti nebo poskytnutí zajištění obchodní korporací za účelem získání účasti v ní. Vždy platí, že je rozhodný skutečný účel plnění a není podstatné, jak je právní jednání označeno. Pokud není skutečným účelem právních jednání získání podílů korporace nebo jejich zajištění, o finanční asistenci se v takových případech nejedná.
Program COVID – Nájemné II
Pokud jste byli nuceni na základě přijatých opatření souvisejících s pandemií COVIDu-19 zcela uzavřít své provozovny nebo podstatně omezit jejich fungování, máte možnost požádat o zpětnou úhrady poloviny nájemného.
Svěřenský fond
Podstata svěřenského fondu spočívá ve vyčlenění části majetku k určitému účelu. Vyčleněním zaniká zakladateli svěřenského fondu k majetku vlastnické právo a majetek vložený do svěřenského fondu je nezávislý a oddělený od vlastnictví jakékoliv jiné osoby, není vlastnictvím svěřenského správce, zakladatele ani obmyšleného.
Zrušení povinnosti společnosti s ručením omezeným splatit základní kapitál na zvláštní účet
Od 1.1.2021 nabývá účinnosti velká novela zákona o obchodních korporacích, která přináší řadu významných změn. Nejpodstatnější změna se týká právní úpravy akciové společnosti s monistickou strukturou, ale mění se i pravidla pro rozdělení zisku a snižuje se také administrativní zátěž spojená se založením společnosti s ručením omezeným tím, že se ruší povinnost zřídit zvláštní účet v bance určený ke splacení peněžitých vkladů společníků.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, od 1.1.2021 ukládá nově povinnost všem právnickým osobám uchovávat zápisy z jednání jejich nejvyššího orgánu. Povinnost se vztahuje na veškeré dokumenty související se zasedáním nejvyššího orgánu včetně příloh. V případě, že nejvyšší orgán rozhoduje mimo zasedání s využitím korespondenčního hlasování (tzv. rozhodování per rollam), je právnická osoba povinna uchovávat kromě samotného rozhodnutí také veškeré související dokumenty, zejména návrh rozhodnutí zaslaný společníkům a jejich vyjádření.
Společnost jako realitní zprostředkovatel
Ještě před vypuknutím pandemie koronaviru, zahýbal realitním trhem nový zákon o realitním zprostředkování vyhlášený ve Sbírce zákonů pod č. 39/2020, který si klade za cíl zejména ochránit klienty realitních zprostředkovatelů a nastavit uspokojivý standard poskytovaných služeb. Na společnosti působící jako realitní zprostředkovatelé i na jednotlivé realitní makléře tak nově dopadá celá řada pravidel a podmínek, které je pro výkon činnosti realitního zprostředkovatele nutno splnit.
Likvidace společnosti v důsledku pandemie koronaviru
Současná pandemie koronaviru a související tvrdá opatření postavila mnoho podnikatelů před otázku, zda má smysl pokusit se překlenout náročné období se sníženými nebo žádnými příjmy anebo podnikání definitivně ukončit.
Daňová ztráta nemá většinou nic společného se ztrátou účetní. Daňová ztráta je definována v § 38n zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“) a jedná se v podstatě o částku, o kterou daňově účinné výdaje převyšují daňově účinné příjmy.
Souběh funkcí člena statutárního orgánu
Statutární orgán zastává ve fungování obchodní společnosti zcela klíčovou roli, neboť mu přísluší generální zástupčí oprávnění [1] a současně také obchodní vedení, tedy každodenní činnosti týkající se společnosti [2]. U kapitálových společností, na které se v tomto článku zaměříme, jsou statutárním orgánem všichni jednatelé u společnosti s ručením omezením a představenstvo u společnosti akciové.[3]
Všechny obchodní společnosti mají dle zákona veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, povinnost zápisu do obchodního rejstříku [1]. Tato povinnost se vztahuje na řadu skutečností týkajících se společnosti včetně názvu, sídla, identifikačního čísla, dne vzniku, předmětu podnikání, údajů o statutárním orgánu a o společnících společnosti atd.
Srovnání kapitálových a osobních společností
Mezi tzv. osobní společnosti patří veřejná obchodní společnost (v.o.s.) a komanditní společnost (k.s.). Pro tyto společnosti jsou typické určité znaky, které je odlišují od tzv. kapitálových společností, tedy od společností s ručením omezeným (s.r.o.), akciovou společností (a.s.) a evropskou společností (SE).
Akcionářská dohoda
Pravidla fungování akciové společnosti často vedle stanov vymezují tzv. akcionářské dohody, které mají formu „běžné“ smlouvy řídící se zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem (dále jen „občanský zákoník“), a které mohou upravovat široké spektrum záležitostí týkajících se chodu společnosti a akcionářů.
Evidence údajů o skutečném majiteli právnické osoby
1.1.2018 byla zřízena evidence údajů (dále jen“ Evidence“) o skutečném majiteli právnické osoby zapsané do obchodního rejstříku a svěřenského fondu zapsaného do evidence svěřenských fondů. Náš článek Vám přináší důležité informace, které byste měli o Evidenci znát, včetně kritérií pro určení osoby skutečného majitele, postupu zápisu a sankcím za nesplnění povinnosti zápisu pravdivých údajů.
Prokura a prokurista
V obchodním rejstříku nebo při přímém jednání se společností se často setkáváme s pojmem tzv. prokuristy. Kdo to vlastně prokurista je a jaké má v rámci společnosti postavení Vám přiblíží tento článek.
Jaká je ideální délka stanov?
V článku o založení akciové společnosti (a.s.) jsme psali, jaký je postup při zakládání a.s., pokud si tuto formu obchodní společnosti zvolíte jako formu pro své podnikání.
Jedním vůbec z prvních nezbytných kroků je v takové případě sepsání stanov. Stanovy jsou tzv. zakladatelským právním jednáním, obdobou společenské smlouvy u společnosti s ručením omezeným (s.r.o.).
Na následujících řádcích se dozvíte, jak by měly být ideální stanovy dlouhé a jaké jsou výhody a nevýhody různě obsáhlých stanov.
Monistická struktura akciové společnosti
Určitě jste se již setkali s pojmem tzv. monistické akciové společnosti. Tento článek se Vám pokusí vysvětlit, co to vlastně monistická akciová společnost je, jaké jsou její výhody a kdy je vhodné ji využít.
Založili jste si firmu a nyní přichází fáze, kdy potřebujete nějaké zaměstnance? V takovém případě samozřejmě nestačí pouze zveřejnit inzerát a čekat na uchazeče. Jakožto budoucího zaměstnavatele vás čekají povinnosti, které je potřeba splnit. Nevyhnete se styku s příslušnými úřady ani nějakému tomu papírování. Aby vše probíhalo tak, jak má, je dobré mít o procesu zaměstnání člověka co nejvíce informací, které vám poskytneme v rámci tohoto článku, který pro vás vytvořil portál VímVíc – specialista na kariéru a volná pracovní místa.
Důvodů pro ukončení činnosti společnosti může být mnoho – podnikatelský neúspěch, osobní neshody mezi společníky, nefunkčnost společnosti a podobně. Možností, jak činnost společnosti ukončit, je také více. Nejčastějším řešením je zrušení společnosti likvidací, ale v úvahu přichází také fúze, při které veškeré jmění společnosti přechází na jinou (nástupnickou) společnost, či prodej společnosti, přesněji řečeno jejích podílů.
Odpovědnost při prodeji s.r.o.
Uvažujete o prodeji společnosti s ručením omezeným, ale nejste si jisti, jaké jsou vaše povinnosti? Aby vše proběhlo hladce, připravili jsme pro vás stručné info ohledně závazků převodce podílů. Vše se dozvíte v našem článku.
Občanský zákoník v § 154 obč. zák. a spolu s ním i zákon o obchodních korporacích v § 46 a 47 výslovně připouští a upravuje obecné právní pravidlo, podle nějž se členem voleného orgánu právnické osoby může stát jiná právnická osoba.
Jak si dobře vybrat jméno pro svou firmu
Chcete si založit společnost s ručením omezeným či akciovou společnost a tápete při výběru názvu? Vypadá to zprvu jako jednoduchý úkol, ale vybrat to pravé jméno pro svou společnost může být docela zapeklitá věc. Mělo by být originální, jednoznačné, mělo by se dobře číst i vyslovovat a kromě toho splňovat několik ze zákona daných pravidel. O jednom z těch nejdůležitějších je tento článek.
(zákonem č. 222/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony)
Na základě novely zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o zaměstnanosti“), dochází k úpravám v oblasti zprostředkování zaměstnávání agenturami práce. Přijaté změny se týkají jak procesu a podmínek pro udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání agenturám práce, tak úpravy povinností, které musí agentury práce, zejména na úseku agenturního zaměstnávání, plnit. O jaké konkrétní změny se jedná?
Občan a stát
1. července 2016 nabyl účinnosti zákon “č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov”, který zakládá trestní odpovědnost právnických osob. Na základě tohoto zákona je možné za spáchání trestného činu postihovat nejen fyzické, ale i právnické osoby - firmy (obchodní společnosti, občanská sdružení, družstva)
6 nejdůležitějších věcí při zakládání ústavu
Pokud jste se rozhodli založit neziskovku, od roku 2014 máte v zásadě 2 možnosti - spolek, nebo ústav. Padla-li vaše volba na ústav, přečtěte si, na co zásadního byste neměli zapomenout.
Jednu z velkých změn v oblasti práva obchodních společností po roce 2014 představuje nově stanovená minimální výše základního kapitálu. Zatímco dříve jste juseli při založení s.r.o. mít kapitál v hodnotě nejméně 200 000,- Kč, dnes to může být pouze symbolická částka 1,- Kč. Abychom lépe posoudili, jaká částka základního kapitálu je pro naši společnost ideální, je dobré si nejprve uvědomit opodstatnění staré právní úpravy i důvody, které nakonec vedly k její změně.
Akciová společnost je vhodná k realizaci středních a větších projektů. Stejně jako u zakládání s.r.o. je na začátku potřeba rozmyslet si, jaká jsou vaše očekávání a představy. V tomto článku se dozvíte, jak na založení a.s. a jaké podmínky je třeba splnit.
Jak založit s.r.o. v roce 2019
Hlavně se následujícími řádky nenechte odradit. Jste-li pevně rozhodnuti pustit se do tohoto běhu na dlouhou trať, máme pro vás stručného průvodce, který vám poradí jak na založení firmy a jak se vyznat ve světě listin, výpisů, potvrzení a úřadů. Nejdříve si však rozmyslete, jaké jsou vaše představy a očekávání. Už víte? A teď, co je vlastně k založení s.r.o. potřeba.
Výprodej s.r.o. z roku 2014
Připravili jsme pro Vás ready made společnosti z roku 2014, které mají „klasické“ zakladatelské listiny (oproti tzv. jednoduchým). Jsou, mimo jiné, vhodné i pro více společníků, navíc naše společnosti mají tzv. „mnohost“ podílů. Jeden společník může vlastnit více podílů a to i podílů různých druhů. Naši klienti požadují většinou 2 až 12 podílů. Můžete tak do budoucna ušetřit 4 990 Kč za notářský zápis, tj. nemusíte zbytečně platit za notářský zápis, když chcete dělit podíly mezi více společníků. Takové podíly se „chovají“, laicky řečeno, jako akcie. Naše společnosti mají 2 - 12 ks podílů, tato čísla jsou velice dobře dělitelná a umožňují praktické rozdělení podílů, aniž byste museli dělat notářský zápis.
Dne 29. dubna 2016 byl ve Sbírce zákonů publikován nový zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek („ZZVZ“), který do českého práva transponuje nové evropské směrnice o veřejných zakázkách a nahrazuje dosavadní předpisy regulující oblast veřejných zakázek. Nový ZZVZ vstoupí v účinnost dne 1. října 2016. Zaknihovanou akcií se rozumí zápis v příslušné evidenci s tím, že převod zaknihované akcie je podmíněn právě změnou tohoto zápisu. Jednoduše řečeno, zaknihovaná akcie představuje zápis, který nahrazuje listinou akcii.
Aktualizace povinných webových stránek
Prozatím soudní ani odborná praxe nezaujala pevné ani závazné stanovisko, a tak se výklad pohybuje:
- od formálního a restriktivního (zcela veřejná sekce pro akcionáře, jasná webová adresa, každá společnost samostatný web, atd.)
- až k těm materiálněji a v širších souvislostech pojatých (zaheslovaná sekce, společný web pro skupinu či koncern, apod.).
Založení s.r.o. na Slovensku
Rozhodli jste se podnikat v zahraničí a je pro vás Slovensko tou ideální destinací? Založíme vám s.r.o. na Slovensku, bez nutnosti studování množství zákonů, cestování a navštěvování slovenských úřadů.
Společnost s ručením omezeným s kmenovým listem
Společnost s ručením omezeným může vydat kmenový list jako cenný papír reprezentující podíly. Jeho převoditelnost nesmí být nijak omezena. Může být vydán jako listinný a na řad tzn. jako akcie na jméno.
Výhodou je neformálnost a rychlost převodu (rubopis, předání a ústní smlouva o převodu).
Přemýšlíte, zda zakládat společnost s ručením omezeným vlastními silami a ušetřit pár korun nebo na sebe nechat převést již založenou společnost, případně si nechat společnost založit? Pomůžeme vám v rozhodování. Specializujeme se na prodej ready made společností i na prodej s.r.o. zakládaných na míru vašim specifickým požadavkům. Přesvědčte se sami, že se ready made s.r.o. od nás opravdu vyplatí.
Rozhodujete se, zda si založit a.s. nebo jestli si koupit ready made společnost, připravenou k okamžitému zahájení podnikatelské činnosti? Na míru založená i zakoupená akciová společnost mají své přednosti. Jestliže se ale rozhodnete pro založení firmy, mějte na paměti, že celý proces trvá přibližně o 10 dní déle a že založená a.s. přitom vychází jen o málo finančně výhodněji. Podívejte se na porovnání nákladů a času a posuďte sami, co je pro vás zajímavější.
Porovnání nákladů a časové náročnosti na založení a koupi s.r.o. (2 a více zakladatelů)
Přemýšlíte, zda zakládat společnost s ručením omezeným vlastními silami a ušetřit pár korun nebo na sebe nechat převést již založenou společnost, případně si nechat společnost založit? Pomůžeme vám v rozhodování. Specializujeme se na prodej ready made společností i na prodej s.r.o. zakládaných na míru vašim specifickým požadavkům. Přesvědčte se sami, že se ready made s.r.o. od nás opravdu vyplatí.
Společnosti staršího data založení
Máme k dispozici firmy s historií, s.r.o., a.s. či SE založené v letech 2007 až 2012, tedy v době, kdy většina našich konkurentů ještě ani neexistovala! V nabídce nechybí například společnost z roku 2012, která je ČTVRTLETNÍM PLÁTCEM DPH. Firma s aktivním účtem, řádně vedeným účetnictvím.
Kontaktujte nás pro více informací!
Založení s.r.o. za 1 den
Založíme vám s.r.o. za 1 den! Zdá se vám to neuvěřitelné?! Bezkonkurenční servis a rychlost. V den založení již odcházíte s výpisem z obchodního rejstříku. Pro více informací volejte na +420 724 342 534.