Právní stránka stanov
Abyste se vyhnuli možným budoucím právním sporům se členy orgánů společnosti, zaměstnanci, zákazníky nebo obchodními partnery či zbytečným správním řízením a sankcím, je nezbytné, aby stanovy byly po právní stránce zdařilé.
Stanovy, které odporují zákonu, rejstříkový soud pravděpodobně nezapíše. Bohužel ale není vyloučená možnost, že i taková ustanovení stanov, která jsou v souladu se zákonem, způsobí v budoucnu problémy. V praxi může být problematický především výklad sporných ustanovení.
Spousta zakladatelských jednání různých společností je koncipována tak, že v určitých částech doslovně opisují zákon (především zákon o obchodních korporacích a občanský zákoník) nad rámec povinných náležitostí. Výhodou takového postupu je, že není potřebné znát dobře znění zákona, protože to důležité je zjednodušeně řečeno přeci napsáno už ve stanovách.
Bohužel ale čím delší stanovy jsou, tím větší je šance, že v nich bude chyba. Také není možné si myslet, že ve stanovách je obsažena celá právní úprava, protože takové stanovy by byly opravdu dlouhé. Z logiky tak vyplývá, že i v případě delších a popisnějších stanov, bude nutné k řešení konkrétních právních situacích a problémů nahlédnout do zákona.
Naproti tomu stanovy obsahující pouze minimum povinných náležitostí budou pro většinu lidí bez právního vzdělání velmi málo praktické.
Ekonomická stránka stanov
Zpravidla platí, že čím delší stanovy, tím vyšší cena. Rozdíly však nejsou tolik velké. Odměna advokáta i notáře je určena tarifem, může ale být zvýšena s ohledem na individuální okolnosti.
Dále je třeba počítat s tím, že rozsah stanov ovlivňuje i délku procesu zakládání společnosti, a tak i Vaše náklady a čas.